Tallinnas
Tondi 16
tel 674 8300
tallinn[at]bellust.ee
Avatud:
E-R 10.00-17.00
 Tartus
Tehase 17a
tel 730 3399
tartu[at]bellust.ee
Avatud:
E-R 9.00-17.00


Kontoritehnika hooldamine

print
uus masin keskkond kasutatud masin
- - -
  paigutamine kulumaterjalid

UUS MASIN

Et masina võimalusi maksimaalselt ära kasutada, tuleb tõsiselt kaaluda oma vajadusi:
kopeerimise või printimise maht kuus, olulisemad erifunktsioonid (suurendus-vähendus, mitu värvi, kiirus, töö võrgus...) kvaliteet.

Mis on ühele parim, ei pruugi seda olla teisele. Mida kiirem on masin, seda kallim ta on, samas on sellel ühe koopia välja-printimise omahind väiksem kui hinnalt odavamal masinal.
Mõnede masinate konstruktsioon on õnnestunum kui teistel. Mõndagi koopiamasinat on pärast tootmisest mahavõtmist uuesti tegema hakatud tema õnnestunud tehnilise lahenduse tõttu. Praktiliselt sai koopiamasin valmis juba tosinkond aastat tagasi. Hiljem on lisandunud küll täiendusi, kuid mitte põhimõttelisi uuendusi.

Laserprinteri juures on väga suur osa järjest areneval tarkvaral. Üha enam leiavad kasutamist koopiamasinat-faksi-laserprinterit-skännerit ühendavad liitmasinad.
Need hoiavad küll laua peal ruumi kokku, samas iga üksikfunktsiooni täitmise tulemus on keskpärane ning keerulise riista ühe osa rivistväljaminek välistab korraga kõigi funktsioonide kasutamise. Ka sellega peab arvestama.

KASUTATUD MASIN

Väikeste ja odavate masinate tööressurss on väike. Need ei ole mõeldud väga suure arvu koopiate või väljatrükkide tegemiseks. Pealegi on kuluvad osad kallid. Suuremate ja kõrgema hinnaga masinate tööressurss on suur.

Kui koopiamasin on 100 000 koopiat ära teinud, siis on reeglina tema hind rohkem kui poole võrra langenud. Selleks ajaks on väike masin omadega üsna läbi, suur masin aga veel päris kõbus. Seega peaks väikese kasutatud masina ostmisel olema üsna ettevaatlik.

PAIGUTAMINE

Koopiamasin või laserprinter tuleks paigutada stabiilse temperatuuri ja vähese niiskusega tolmuvabasse ruumi. Otsese päikesevalguse kätte paigutamine pole soovitav. Osooni tekkimise tõttu masinas on vajalik ventilatsioon, kuid samal ajal tuleb vältida tõmbetuult.

Masina ümbruses peaks olema piisavalt ruumi paberikassettide jaoks. Kindlasti tuleks jälgida, et masinat ei paigutataks vastu seina kuna tagaseinas olev jahutusventilaator peab saama vabalt õhku välja puhuda. Vastasel juhul on võimalik ülekuumenemine.

Väikeste koopiamasinate puhul on väga oluline jälgida, et horisontaalselt liikuval kaanel oleks piisavalt liikumisruumi. Kui seda ei ole, on oht, et purunevad mõned ülekande detailid.

Masina kasutamise eest peaks vastutama kindel isik, kes oskab kinni jäänud paberit eemaldada, kassetti või toonerit vahetada ja muid lihtsamaid hooldustoiminguid teostada. Kogemus on näidanud, et paljude kasutajatega masinad, mille korrashoiu eest keegi otseselt ei vastuta, kipuvad kõige kiiremini rivist välja minema.

KESKKOND

Niiskus on elektrijuht. Niiskuse tõttu aparaadisisene kõrgepinge kas hajub või lekib korpusesse. Samuti reageerib niiskus masinas paratamatult tekkiva osooniga ja lagundab plastisolaatoreid. Tuues koopiamasina või laserprinteri (ka kasseti) külmast välisõhust tuppa, peab tal mõnda aega laskma seista, et masina sisemuses kondenseerunud niiskus hajuks. Niiske paber võib samuti põhjustada kõrgepinge läbilööki, mis kahjustab pilditrumlit.

Tolm sadestub optikale ja vähendab pildi kontrastsust. Ka kahjustab ta nii pilditrumlit kui teflonrulli. Masinate sees olevad jahutusventilaatorid imevad korpuse sisemusse koos õhuga märksa rohkem tolmu kui võiks arvata. Eriti kui käib remont. Seetõttu on vajalik perioodiline puhastus, mida aga ei soovita ise teha. Õigem on jätta see töö spetsialistile.

Valgus võib rikkuda masina ühe põhilistest osadest, pilditrumli. Kopeerimise põhimõtteks on kopeeritava originaali valgustamisel saadud kujutise ülekandmine valgustundlikule trummlile ja sealt edasi paberile. Kui aga koopiamasina esikaas või ka kasseti kate on jäänud pikemaks ajaks lahti, siis "väsib" valgust saanud trumli piirkond jäädavalt. Tulemuseks on see, et koopiale tekivad kas mustad või valged triibud/laigud. Aitab ainult trumli väljavahetamine, mis on üsna kallis.

KULUMATERJALID

Toonerite ühilduvus Erinevad masinad kasutavad erinevaid toonereid, s.h. ka ühe ja sama firma erinevad masinad. Seega vajab iga koopiamasin või laserprinter just talle sobivat toonerit või kassetti.

Kuna aga tootjafirmad teevad koostööd ning müüvad üksteisele litsentse, võivad mitmedki erineva firma silti kandvad masinad kasutada sama toonerit või sama kasetti. Kahtluse korral pöörduge kindlasti masinate hooldusele spetsialiseerunud staaikate firmade poole, sest neil on hea ülevaade sellest, millised toonerid ja kassetid erinevatele masinatele sobivad.

Toonerikassetid

Väiksemates kopeermasinates ja enamikes laserprinterites kasutatakse tooneri padruni asemel omaette sõlme - kassetti. See sisaldab peale tooneri veel pilditrumlit, pingevõlli või -traati ja jäägikogujat. Kui kassetis lõpeb tooner ja te vahetate selle uue vastu, siis teete te sellega ära juba väikese hoolduse.

Harilikult visatakse tühi kassett lihtsalt minema koos veel täiesti kasutamiskõlblike detailidega. Seda ei pea aga tegema, sest toonerikassette on võimalik täita. Sellepärast toodetaksegi toonereid kassettide täitmiseks ja varuosi nende renoveerimiseks. Toonerikasseti täitmise käigus puhastatakse see täielikult, testitakse ja alles siis täidetakse. Mitmel pool maailmas on riigiasutustel kohustus kasutada renoveeritud kassette, kuna see on tunduvalt odavam ja loodusesõbralikum. Iga äravisatud kasseti asemele tuleb ju toota uus, samal ajal kui vana moodustab osa lagunematust plastikukogusest meie prügilates.
loodushoid ja kokkuhoid

Kui toonerikassetilt on sulgurriba eemaldatud (s.t. kui kassett on juba kasutusele võetud), on soovitav teda hoida horisontaal-asendis. Tooner on seal sees lahtiselt nagu jahu kuivaine karbis. Kui kassetti kallutada, valgub tooner ühte otsa ja see pole hea, sest nii võib mõni võll kinni kiiluda. Ka ei tohiks kassetti enam raputada, sest seesolev tooner võib välja pudeneda ja te määrite enda või ümbruse. Raputada toib ainult uut kassetti, millel on sulgurriba eemaldamata.

Hoida tuleks kassette kuivas ja pimedas. Niiskuse mõjul tooner paakub ja valgus kahjustab pilditrumlit. Varukassette hoitagu valgust mitteläbilaskvates foolium- või mustades kilekottides, soovitavalt sahtlis või kapis.

Paber Kasutage kindlasti korralikku kopeerimiseks või printimiseks valmistatud paberit. Odava ja tolmuse paberi kasutamine ei tule odav, kui hoolduse ja remondi peale tuleb hiljem kulutusi teha. Paberitolm on abrasiivne ja kulutab trumleid ning veorattaid. Pehmest kummist veorattad hakkavad libisema ega haara korralikult paberit. Samuti ummistab paberitolm puhastussüsteemi.

Kuna paber liigub masinas läbi mitmete rullide vahelt, siis võib paberi külge jäänud kirja- või köiteklamber tõsiselt kahjustada masina osi. Kinnijäänud paberit eemaldades on lihtne kriimustada trumlit käekella või selle rihma pandlaga, aga ka sõrmes oleva kõrge sõrmusega.

Tooneri kulu

Peamiseks kulumaterjaliks kopeerimisel või printimisel on tooner. Mida rohkem on väljatrükil trükimusta, seda rohkem kulub ka toonerit. Kulu saab vähendada optimeerides pildi kontrastsust. Tooneri tarbimist suurendab pikka aega hooldamata masin või kulunud pilditrummel. Osadel printeritel on tooneri säästureziim.

Hooldus

Tehnika on arenenud sedavõrd keeruliseks, et hooldus nõuab spetsialisti abi. Suurematel ja tuntumatel firmadel, nagu Canon, Mita, Xerox, Minolta, Samsung, Sharp jne., on olemas ametlikud esindajad, kelle kaudu saab alati kõige adekvaatsemat abi teie tehnikat puudutavatele probleemidele.